دستگاه های فتوتراپی

دستگاه فتوتراپی | نی‌نی یلو

به اشتراک گذاری این مطلب

اجاره دستگاه های فتوتراپی برای درمان زردی نوزادان در منزل، امروزه به صورت گسترده توسط پزشکان تجویز می شود، این یک راه مطمئن و کم تهاجمی برای نوزاد می باشد.

اما بگذارید نگاهی دقیق تر به این دستگاه ها داشته باشیم.

پس از آنکه یک پرستار انگلیسی در سال 1956 به تأثیر نور در کاهش سطح بیلی روبین در نوزادان پی برد، تحقیقات کاملتری در این زمینه صورت پذیرفت و در نهایت ثابت شد که این روش می تواند به عنوان یک روش غیر تهاجمی در درمان زردی نوزادان استفاده شود.

از سال 1958 که دستگاه های فتوتراپی ساخته شدند،استفاده از آنها به عنوان یک درمان گسترده در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است.

چراغ هایی که نوری در حدود 460 تا 490 نانومتر تولید می کنند، مناسب برای فوتوتراپی هستند و بیلی روبین به قسمت آبی طیف نور مرئی تولید شده آنها واکنش نشان می دهد.

نور ساطع شده توسط دستگاه های فوتوتراپی جهت حذف کردن تابش های مادون قرمز و همچنین ماوراء بنفشِ مضر می بایست فیلتر شود.

امروزه دستگاه های فوتوتراپی مختلفی در بازار موجود است که قابلیت ها و اشکال مختلفی دارند و امکانات زیادی را نیز ارائه می دهند.

دستگاه های فتوتراپی

بعضی از اشکال دستگاه های فتوتراپی به صورت تونلی شکل می باشند که در آنها سر نوزاد می بایست بیرون دستگاه بماند تا به نوزاد آسیب نرسد.

برخی نیز به شکل میز می باشند و نوزاد را جهت فوتوتراپی می بایست زیر آن قرار داد.

بعضی از دستگاه ها دارای ارتفاع ثابت می باشند و برخی نیز قابلیت تغییر ارتفاع دارند.

در ایران معمولاً دستگاه ها تولید و یا مونتاژ داخل است، اما چراغ های استفاده شده از نوع مهتابی خارجی (معمولاً دستگاه های خوب با مهتابی برند فیلیپس) می باشد.

در خارج از ایران نیز دستگاه های مختلفی وجود دارد و ممکن است حتی بجای مهتابی از چراغ هایی به شکل چراغ مطالعه یا چراغ های اتوبانی استفاده شود.

دستگاه های ممکن است 4، 6، 8، 12 و یا تعداد بیشتری مهتابی داشته باشند.

شاید بتوان گفت که بیشتر بودن تعداد مهتابی ها خیلی هم خوب نیست، زیرا ممکن است درصد عوارض ناشی از فوتوتراپی مانند پوست پوست شدن موقت نوزاد بیشتر شود.

برخی دستگاه ها نیز ممکن است شامل فن، قطع کن اتوماتیک، شمارنده تعداد دفعات استفاده مهتابی ها، شمارنده تعداد ساعات درمان نوزاد، دماسنج و غیره باشند.

با اینحال هدف همه اشکال دستگاه های فتوتراپی تنها یک چیز است و آن رفع زردی نوزاد یا کمک به کم کردن آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درمان زردی نوزاد زیر 28 روز طبق دستورالعمل دستورالعمل انستیتوی ملی سلامت و تعالی مراقبت انگلیس - بازبینی 2020
درمان زردی

دستورالعمل و درمان زردی نوزاد زیر 28 روز

این راهنما برای تشخیص و درمان زردی نوزاد زیر 28 روز می باشد که به دلیل افزایش سطح بیلی روبین در خون در نوزادان تازه متولد شده ایجاد می شود، شامل می شود. هدف این راهنما کمک به شناسایی یا جلوگیری از سطوح بسیار بالای بیلی روبین است که در

شش نکته در مورد زردی نوزادان
سطح بالای بیلی روبین

6 نکته درباره زردی نوزاد که حتماً باید بدانید

گرچه ابعاد زردی نوزاد را در چند مقاله در وبلاگ نی‌نی یلو بررسی کرده ایم، اما تصمیم گرفتیم در یک مقاله با ذکر 6 نکته درباره زردی نوزاد به برخی از دغدغه های شما پاسخ بدهیم. در ادامه با ما همراه باشید تا این موارد را بررسی کنیم. 1- چه